Duben 2006

Něco málo z netu o Arctic Monkeys

30. dubna 2006 v 10:18 | Silvie Pleskanková |  Historie
Arctic Monkeys
Na první pohled vypadají jako kapela, která vystupuje na maturitních plesech svých vrstevníků. Členům nejúspěšnější britské kapely současnosti není ani dvacet.

Jsou to čtyři kluci, kteří se fotí s pivem v ruce, mají fotbalové účesy a hrají chytlavý rock. Nic víc a také nic míň. Příběh úspěchu Arctic Monkeys v sobě má něco ze starého rockového snu a zároveň v něm hraje velkou roli internet.

Uhrovatí kluci porážejí Robbieho Williamse
Po dvou singlech, které shodně dobyly vrchol britského žebříčku, startoval na prvním místě nejprodávanějších alb i jejich debut Whatever People Say I Am, That's What I'm Not.

Prodalo se ho astronomických 370 tisíc kusů, což se dosud žádným nováčkům nepovedlo. Britští novináři se předháněli v superlativech, mladou kapelu srovnávali s Beatles i Oasis. Je třeba se vzrušovat?

Britský hudební tisk produkuje nové hvězdy s železnou pravidelností, hrdost na tradici britského roku velí periodikům jako New Musical Express všemi dostupnými prostředky podporovat mladé kapely s kytarami. Nástup Arctic Monkeys, ale hravě překonává objevy posledních let, jako jsou Kaiser Chiefs nebo The Editors.

Například deník Guardian jim věnoval v týdnu, kdy vyšla deska, hned několik rozsáhlých (a bez výjimky oslavných) článků. Časopis New Musical Express pro změnu zařadil jejich čerstvě vydané album na páté místo v žebříčku Nejlepší britská deska všech dob. A to dokonce čtyři příčky před Revolver The Beatles.

Arctic Monkeys za svůj úspěch vděčí nejen podpoře tisku, ale také díky fanouškovské základně na internetových stránkách a fórech. Šeptanda, která se kolem nich rozvířila na webu, způsobila, že jejich první oficiálně vydaná nahrávka I Bet You Look Good On The Dancefloor loni v říjnu bez jakékoliv reklamy mohla porazit i singl Robbieho Williamse.

Arctic Monkeys se dali dohromady před třemi lety. Pilně koncertovali na severu Anglie a pomalu získávali posluchače, jimž rozdávali po koncertě svoje demonahrávky. Na počátku jejich opravdové slávy bylo několik písní ve formátu mp3, které její fanoušci umístili na web.

Hudebníci obvykle proti zveřejňování svých nahrávek protestují, Arctic Monkeys ale nebyli proti a jejich hudba se volně šířila po síti.

Výsledkem bylo, že ačkoliv skupina ještě nevydala ani singl, jejich fanoušci znali písně a na koncertech, od určité doby zcela vyprodaných, zpívali se zpěvákem všechny texty.

Když vyšla jejich debutová deska Whatever People Say I Am, That's What I'm Not, zmizela z pultů v nákladu, který zatím v historii britského hudebního průmyslu nikdo nedosáhl. Předchozím držitelem rekordu byla paradoxně skupina Hear'Say, která před čtyřmi lety vzešla z televizní reality show. Je to střídání stráží v britské hudbě?

Tak to vidí třeba deník The Guardian a Arctic Monkeys prohlašuje za počátek nového úsvitu britské hudby. Vždyť země, která je pyšná na své Beatles, Rolling Stones nebo Radiohead, mohla na konci loňského roku jen smutně přiznat, že nejprodávanějšími singly byly hit stvořený z mobilního vyzvánění Crazy Frog, nová verze desítky let staré písně Is This The Way (To Amarillo) nebo písnička vítěze pěvecké reality show X Factor.

Internet oázou svobody, nebo už ochočený marketingem?
Debutové album Arctic Monkeys vlastně není hudebně nijak výjimečné a ve srovnání s dalšími nadějemi britského rocku, jako jsou Guillemots nebo The Automatic, působí jako bezpečná volba pro posluchače.

Ale Arctic Monkeys nedělají hudbu pro hudební publicisty a mladou generaci nezajímá, co kde ukradli. Kapela v sobě snoubí zdravé sebevědomí pásků z dělnických čtvrtí, čím připomínají rané Oasis, bezprostředním vystupováním si získala srdce fanoušků stejně jako před dávnými časy Beatles a její hudba má stejně výrazný tah jako třeba Franz Ferdinand.

Úspěch Arctic Monkeys je tak náhlý, že se dá srovnávat jen s rockovými klučičími kapelami typu McFly, Busted nebo třeba Avril Lavigne; ti všichni úspěšně balí teenagerskou rebelii do přijatelných klišé pod taktovkou nahrávací společnosti.

Arctic Monkeys potvrzují, že rozeznávat umělé marketingové produkty od autentických mladých hvězd začíná být čím dál těžší. Ve střízlivějších periodikách se objevují hlasy, které skupinu považují za výborně zakamuflovaný projekt nahrávací firmy Domino s úmyslem zaútočit na teenagerský trh. Konspiračním teoriím nahrává i například to, že skupina na desce nezveřejnila autory písní.

Arctic Monkeys nejsou první skupinou, která získala tisíce posluchačů pomocí internetu. Díky podobné šeptandě se svět dozvěděl o norské zpěvačce Annie nebo rapperce M. I. A., ale teprve případ Arctic Monkeys ukázal, že internet se stává nepřehlédnutelnou silou v marketingových kampaních i mainstreamových umělců.

STILL TAKE YOU HOME - Stejně tě vodím domů

30. dubna 2006 v 7:30 | Silvie Pleskanková |  Překlady
Je to všechno tak srandovní,nemyslím si že si něco speciálního,nemyslím že si cool
Si pravděpodobně prostě normální,ale pod těmihle světli vypadáš nádherně
Ale bojuju,nevidím skrz falešnou plet´
A víš že všichni jsou úplně jinde

Co víš?
Nevíš nic
Ale stejně tě vodím domů

Srandovní že tě tu vidím,si strašně nepříjemná a nedíváš se stejně
Neviděl jsem tě od minulého roku a překvapivě si zapomněla moje jméno
Ale víš ho,znáš ho celou tu dobu
Říkáš žes ho zapomněla,ale lžeš a tvrdíš že se mýlím
Srandovní je ten tvůj hněv,si v top obchoďáku pro princezny a taky rockový hvězdy
Si na módní přehlídce a já se snažím přes práci s tebou mluvit
Ale to je pohodě,ber to všechno z jedný strany
Všichni hledaj a ty kontroluješ jejich pohledy
Včetně mýho

PERHAPS VAMPIRES IS A BIT STRONG BUT... - Možná jsou upíři docela silní ale

29. dubna 2006 v 11:33 | Silvie Pleskanková |  Překlady
Vidím tvoje oči jak se na mě fixují ,co dělá na týhle planetě
Má jeden plán
Radši mi dej na tu dobu nějaký důvody,si velká vystřelovací raketa
A já jenom střílím zbraně
Nemám ani dolar,ale sílu podpisů, v mých očích,překvapuje mě že je to pravda
Nemám tě rád a nechci tvoje vysvětlení,či chválu nebo snad tvůj příchod
Na cestách co konáš

Všichni tvoji lidé jsou upíři
Všechny tvoje příběhy jsou starý
Ačkoliv předstíráš ,že jsi s námi
Ačkoliv jsi si jistý ,že selžeme

Vidím tvoje oči jak se na mě fixují,jsou prostě plný zmatku a vzteku
Tak žoviální
Snaží se vysvětlit že jsme vítězové jestli zaplatíme a odškodníme blízké
Co utrácíme
Řekl že nemůžu věřit tomu stádu,všem těm cestám co provádí
Plať jak oni platí,bude lepší když zůstaneš na naší cestě
Myslet na věci ale vlastně je nedělat

www.arcticmonkeys.blog.cz

29. dubna 2006 v 10:10 | Martin Novák |  Ankety
Podle týdle ankety bych chtěl tak nějak přibližně zjistit co vám tu asi tak chybí, tak hlasujte! Jo ještě zajímavost (vono to není na chlubení, spíš je to smutný) - návštěvnost se denně pohybuje kolem 25 lidí, což je dost málo, na to co sou AM za super skupinu! Ale všem vám moc děkuju a hlasujte!

When The Sun Goes Down - Když zapadá slunce

24. dubna 2006 v 20:22 | Silvie Pleskanková |  Překlady
Kdo je tamta dívka?
Divím se kde se stala chyba
Ted´ se musí toulat ulicemi
Vykašlala se na tu "smetánku"
Pochybuji, že na to má recepty
Všechno to není moc legální

A co zkorumpovaný chlapík
Dala mu jen poloviční šanci
Vsadím se,že kdyby mohl tak tě vykrade
Je mu vidět na očích
Že mu sebrali řidičák
To je jenom jeden z jeho drobných přestupků

Viděl jsem ho s děvkama
A ptal se Roxany jestli nechce zapálit
Všechno je to zkažený,ale on bude v pohodě
Nebo je prasák,co ty víš?
Řekl jsem že je prasák co ty víš

Ačkoliv se snažíš neposlouchat
Převracíš oči a zíráš do země
Dáváš mi zákeřný návrh
"Promiň lásko,budu tě muset odmítnout"

Určitě má ten chlap něco za lubem
Možnosti jsou víc pravděpodobné
V žaludku mám takový pocit
Začínám přemýšlet o čem je asi tak jeho příběh

Říkají,že se to nesmí,když zapadá slunce

Podívej se,přijíždí sem Ford Mondeo
Není ten chlap nenápadný?
Nemusí vůbec nic říkat
Ona zatím čeká na zastávce připravená,kdy jí konečně vyzvedne

Ale je šťastná,že ho uvidí
Zastaví a zahledí se na ní
Protože musí být celá zmrzlá
Nalehko oblečená pod noční oblohou
Nekončí to ani v zimě
Tady v okolí


Říkají,že se to nesmí,když zapadá slunce
Když řeka odchází z města

Co skorumpovaný chlapík
Jen mu dej ještě šanci
Vsadím se,že kdyby mohl tak tě vykrade
Vidím mu na očích že něco hnusného kuje
Doufám ,že v tom všem nemáš prsty

Jedna z recenzí

23. dubna 2006 v 18:09 | Silvie Pleskanková |  Zajímavosti
Co na nich všichni slyšíme, na těch floutcích, z nichž momentálně šílí nejen jejich rodná Británie? Komentář života dvacetiletých cápků, bezstarostně bušících do svých kytar s ohromnou vnitřní energií, spontánně zahraný rock'n'roll. A hlavně: upřímný.


Tihle kluci, jejichž cena během loňského roku stoupala exponenciálně, jak se dalo vysledovat v nabídkách jejich raritních demo nahrávek, které se objevily na Ebayi, se díky Internetu dostali na výsluní, na titulní stránky hudebních magazínů, vyprodávají sály po celém světě. Oni to byli, kdo si mohl vybírat z nabídek nahrávacích společností, které se kvůli nim předháněly.

Na debutu to do vás naperou nekompromisně už od prvního tónu, s nástroji se moc nemazlí a do strun / blán mlátí hlava nehlava. Po delší známosti se po třech posleších za sebou sice vaše počáteční nadšení pomalu vytrácí jako pára nad hrncem, ale další den vkládáte desku do přehrávače znovu a sjedte ji minimálně jednou. A tak to jde dny, týdny... Arctic Monkeys v sobě mají snad magnet, album vás bude lákat, vy podlehnete znova a znova a budete juchat (I bet you look good on the dancefloor, When the sun goes down, Dancing shoes), rozjímat jakoby se zbytkáčem po divoké noci strávené klukovskými výtržnostmi v ulicích vašeho industriálního města (Riot Van) a pochopíte, proč všichni ti, co se po rozpadu Libertines najednou cítili bezprizorní, nyní považují AM za nové hrdiny (A certain romance).

Punková upřímnost, klackovité nadšení, bezstarostnost, elán, nezakomplexovanost a jistá rozvernost, to jsou největší devizy této desky. I když se setkáme s názorem, že debut postrádá dravost demáčků, leč osobně v tomto případě raději desku než šumící bootlegy z koncertů.
Nemají snahu tvořit "stadiónovky" jako mnozí služebně starší kolegové. Nemají potřebu vkládat do textů skryté ani do očí bijící depeše a nesnaží se spasit svět. "Patetické" je to poslední adjektivum, jež by bylo možné použít v souvislosti s tímto albem.
Deska se poslouchá sama, nenapadne vás, že byste ji v půlce mohli vypnout anebo sáhnout po ovladači hi-fi soustavy a zuřivě převíjet na další track. Nepocítíte únavu z jednotvárnosti - tomu skvělě posloužilo zařazení Riot Van a Mardy Bum těsně za polovinu nahrávky.

Jsou hype. A co. Nenechte se strhnout. A nenechte se strhnout protiproudem, který je právě pro tuto vlastnost najednou odmítá. (Co tihle říkali před půl rokem?!). Hoďte CDčko do dismana / iPoda / WinAmpu a udělejte si vlastní názor. Za poslech Arctic Monkeys stojí.


Moc přemýšlení a slov o hudbě škodí, ničí bezprostřední umělecký zážitek, nucené hledání chyb kazí radost z požitku. Whatever people say..., že jo.
Arctic Monkeys, v Británii popmusic, u nás více méně alternativa. Až bude i u nás takováto hudba největším mainstreamem omílaným rádii, půjdu osobně potřást rukou všem programovým ředitelům.

I Bet You Look Good On The Dancefloor - Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře

23. dubna 2006 v 17:13 | Silvie Pleskanková |  Překlady
Přestaň na mě dělat oči
A já přestanu dělat oči na tebe
To co mě opravdu překvapuje, je, že nechci abys přestala
Máš zmrzlý ramena jako noc
Přesto exploduješ, si dynamit
Tvoje jméno není Rio, ale mě nezajímá písek
Rozsvícení pojistek může způsobit třesk

Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře
To co mě opravdu překvapuje, je, že nechci abys přestala
Nevím jestli hledáš romanci nebo co....
Nevím co hledáš
Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře
Tancuješ na elektro-pop jako robot z roku 1984

Doufám, že mě přestaneš ignorovat, protože mě přivádíš k zoufalství
Voláš na mě bez zvuku a já myslím, že to není moc fér
Máš zmrzlý ramena jako noc
Přesto exploduješ, si dynamit
Tvoje jméno není Rio, ale mě nezajímá písek
Rozsvícení pojistek může způsobit třesk


Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře
To co mě opravdu překvapuje, je,že nechci abys přestala
Nevím jestli hledáš romanci nebo co....
Nevím co hledáš
Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře
Tancuješ na elektro-pop jako robot z roku 1984

Vůbec v tom není láska, Montekové či Kapuleti
Nebo nadupaný melodie v DJ setech a
Špinavej parket a sny o nezbednosti


Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře
To co mě opravdu překvapuje, je, že nechci abys přestala
Nevím jestli hledáš romanci nebo co....
Nevím co hledáš
Vsadím se, že na parketu vypadáš dobře
Tancuješ na elektro-pop jako robot z roku 1984

Hudební styly

17. dubna 2006 v 18:23 | Martin Novák |  Ankety
Docela by mě zajímalo co posloucháte za styl, tak hlasujte! Jo (a podobný) znamená pro ty chytrý, co by chtěli začít řešit, proč třeba není na výběr nu-metal, nebo trash/mask metal či podobný věci.

Chystá se nové album!

17. dubna 2006 v 17:44 | Martin Novák |  Zajímavosti
Kritikou vyzdvihovaná skupina The Arctic Monkeys uvedla, že již naplno pracuje na svém druhém albu. "Druhé album bude jiné. Už máme připravených víc než 10 skladeb, protože na tom pracujeme už delší čas. Poslední píseň na prvním albu 'You Probably Couldn't See For The Lights But You Were Looking Straight At Me' jsme napsali minulý rok v květnu," prozradil během nedávného interview zpěvák a frontman skupiny Alex Turner. "Od té doby jsme napsali mnoho nového materiálu a ten je o dost jiný než to, co jsme dělali do nynějška. Už se nemůžu dočkat toho, až opět půjdeme do studia," dodal.

Chystá se film!

16. dubna 2006 v 13:05 | Martin Novák |  Zajímavosti
Inspirováni svojí písní "When The Sun Goes Down" vydají AM stejnojmenné DVD, které bude obsahovat dva krátké filmy. "Scummy Man" a "Just Another Day" vyprávějí příběh Niny, o tom, co den po dni zažívá ve svém životě.
Natáčelo se v Anglii, zejména v okolí Sheffieldu. Ve filmu si zahraje Stephen Graham v roli Scummy Mana a Lauren Socha v roli Niny. Režisérem se stal Paul Fraser.
Společně s DVD se dočkáme i promo cédéčka, na němž budou písně "When The Sun Goes Down", "Sticking To The Floor" a "7". Vydání je naplánované na 10. duben, jestli ho budeme moci sehnat i v Česku, těžko řici.

When the sun goes down official video

16. dubna 2006 v 13:04 | Martin Novák
Klip pojednává o Nině a o jejím každodením težkém životě. Monkeys se tam objeví pouze na okamžík, kdy složí nástroje do auta. Je to zajímavý klip, nejpropracovanější který zatim monkeys vydali.
Tady je link na stažení: http://www.arctic-monkeys.com/video.php

The view from the afternoon official video

16. dubna 2006 v 12:51 | Martin Novák
Hodně zajímavý videoklip. Opravdu ho doporučuju!
Kluk, který bubnuje dnem i nocí pořád na dětským hřišti, dívají se při tom na něj děti, sem tam po něm někdo něco hodí, ale on stále bubnuje. V týhle písničce je tzv. falešný konec, na který se při prvním poslechu hodně idí nachytá, v téhle části se kluk podívá na dlaně, které sou už krvavé, ale znovu začne bubnovat. Na konci příde chlápek s basebollovou pálkou, napřáhne se a .....klip končí.

Fak tales from san francisco official video

16. dubna 2006 v 12:42 | Martin Novák
Tohle je oficiální videoklip sestříhaný z různých koncertů a tak různě. Měl by to být zároveň videoklip k filmečku 5 minut s AM.
Tady je link na stažení: http://www.arctic-monkeys.com/video.php

Pořadí písniček na koncertech

16. dubna 2006 v 12:22 | Martin Novák |  Zajímavosti
'Riot Van'
'View From the Afternoon'
'Cigarette Smoker Fiona'
'Mardy Bum'
'Still Take You Home'
'Who The Fuck Are Arctic Monkeys?'
'I Bet You Look Good On The Dancefloor'
'Perhaps Vampires Is A Bit Strong But'
'Dancing Shoes'
'Leave Before The Lights Come On'
'When The Sun Goes Down'
'Fake Tales Of San Francisco'
'From The Ritz To The Rubble'
'A Certain Romance'.

I Bet You Look Good On The Dancefloor official video

16. dubna 2006 v 12:17 | Martin Novák
Tenhle klip se odehrává ve studiu, kde můžete AM vidět z mnoha různých úhlů a pohledů. Kromě AM v něm můžete zahlédnout i štáb, včetně kameramanů a dalších lidí. Podle mě je to dobrý klip, protože je takový obyčejný. Byl to první klip na první oficiálně vydaný singl I Bet You Look Good On The Dancefloor.
Odtud je možné si ho stáhnour zadara: http://www.arctic-monkeys.com/video.php

Nejoblíbenější písnička

13. dubna 2006 v 14:27 | Martin Novák |  Ankety
Tak je tu první anketa. Hlasujte!!!!
(Stačí kliknout na rubriku ankety a tam na článek.)

Ceny NME

12. dubna 2006 v 21:35 | Martin Novák |  Zajímavosti
Dlouho očekávané hudební ceny jednoho z nejprestižnějších britských hudebních magazínů, NME, za loňský rok byly vyhlášeny.

Hned tři ceny si odnesl jeden z velkých objevů britské kytarové scény loňského roku, skupina Arctic Monkeys. Kromě ceny v kategorii objev roku byli vyhlášeni také nejlepší britskou kapelou a jejich píseň I Bet You Look Good On The Dancefloor z debutového alba Whatever People Say I Am skladbou roku.

Kaiser Chiefs, kteří minulý týden posbírali tři ceny Brit Awards, se tentokrát museli spokojit pouze s cenou jednou, a to v kategorii album roku.

Přehled vítězů:

Nejlepší britská kapela:
Arctic Monkeys

Nejlepší zahraniční kapela:
The Strokes

Nejlepší sólový umělec:
Kanye West

Objev roku:
Arctic Monkeys

Nejlépe živě vystupující kapela:
Franz Ferdinand

Album roku:
Kaiser Chiefs: Employment

Skladba roku:
Arctic Monkeys: I Bet You Look Good On The Dancefloor

DVD roku:
Live 8

Událost roku:
Carling Weekend

Nejlepší televizní pořad:
Gonzo

Nejlepší rozhlasová šou:
Radio 1: Zane Lowe

Demíčka

11. dubna 2006 v 21:00 | Martin Novák |  Diskografie
 • Fake Tales of San Francisco
 • From the Ritz to the Rubble
 • Mardy Bum
 • Sun Goes Down (formerly known as Scummy)
 • I Bet You Look Good On the Dancefloor
 • Bigger Boys and Stolen Sweethearts
 • A Certain Romance
 • Dancing Shoes
 • Still Take You Home
 • Stickin' to the Floor
 • Curtains Close
 • View from the Afternoon
 • Vampires Is a Bit Strong But...
 • Wavin' Bye to the Train or the Bus'
 • Ravey Ravey Ravey Club
 • Knock a Door Run
 • Riot Van'
 • Choo Choo
 • On the Run From the MI5
 • Cigarette Smoke
 • Space Invaders
 • Settle For a Draw
 • 7
 • Chun Li's Spinning Bird Kick

Arctic Monkeys

11. dubna 2006 v 20:51 Historie


Matt Helders - bicí

Alex Turner - kytara, zpěv

Jamie Cook - kytara

Andy Nicholson - basskytara


EDIT: Nové složení (léto 2006) po odchodu basáka Andyho Nicholsona

Alex Turner - zpěv, kytara

Matt Helders - bicí

Jamie Cook - kytara

Nick O'Malley - basskytara

A Certain Romance

10. dubna 2006 v 21:05 | Martin Novák |  Texty
Well oh they might wear classic Reeboks
Or knackered Converse
Or tracky bottoms tucked in socks
But all of that's what the point is not
The point's that there isn't no romance around there
And there's the truth that they can't see
They'd probably like to throw a punch at me
And if you could only see them, then you would agree
Agree that there isn't no romance around there
it's a funny thing you know
We'll tell them if you like
We'll tell them all tonight
They'll never listen
Cause their minds are made up
And course it's all okay to carry on that way
Over there there's broken bones
There's only music, so that there's new ringtones
And it doesn't take no Sherlock Holmes
To see it's a little different around here
Don't get me wrong though there's boys in bands
And kids who like to scrap with pool cues in their hands
And just cause he's had a couple of cans
He thinks it's alright to act like a dickhead
Well over there there's friends of mine
What can I say, I've known them for a long long time
And they might overstep the line
But you just cannot get angry in the same way